Eddig is tudta minden kisgyerek, hogy ha túl sok vizet adunk a homokhoz, akkor csak sár lesz belőle, ha túl keveset, akkor pedig szétporlik a várunk. A tudósok viszont tudományosan is megállapították, hogy a homokvár építéséhez az ideális homok pontosan 1 százaléknyi vizet tartalmaz. De azt már kevesen tudják, hogy a csodálatos homokból épült szobrok nem közönséges alapanyagból készülnek. Sőt nem is közönséges emberek alkotják, hanem egyenesen homokszobrászok. Igen, ez a foglalkozásuk, és igen jól meg is élnek belőle, különböző szállodák, üzletközpontok, fürdőtelepek megbízásából a világ legegzotikusabb helyein alkotják – nem éppen az örökkévalóságnak szánt – műveiket.
A világ legnagyobb homoképítménye egy 17 méter magas középkori kastély, amelyet Richard Varano emelt Amerikában. A leghosszabb egy 15 méteres fal, Sandy Feet munkája Texasban. A legtartósabb egy 4 évig fennálló fantáziavár volt, amelyet hollandok emeltek egy amerikai szállodában és amelyet üvegtető alatt őriztek.
A homokvárépítés története messze az ókorba nyúlik vissza. Az ókori Egyiptomban a hatalmas épületek makettjét alkották meg előbb homokból, majd utána következhetett a valódi építkezés.
A modernkor első homoképítő versenyét Amerikában rendezték meg a hatvanas években, és azóta a világ számos városában és tengerpartján rendeznek homokszobor építő versenyeket. Ha most az jár a fejedben, hogy holnap Te is nekiállsz egy ilyen hatalmas homokszobor építésének, tudnod kell, hogy ezekre a versenyekre a sokszor több száz kilométerre lévő homokbányák legkiválóbb homokját szállítják. A verseny előtt a szervezők előre tömörítik, préselik, vizezik a homokot, hogy a homokszemcsék még szorosabban tapadjanak egymáshoz. Így készül minden versenyzőnek egy-egy homokpiramis, és a művésznek “nincs más dolga”, mint hogy ebből a homokpiramisból valami egészen fantasztikus szobrot alkotni.
De azért ne csüggedj! Ha homokszobrod nem is kerül be a Guinness Rekordok Könyvébe, ettől még remek szórakozás lehet a homokvárépítés.
Kezdő homokvárépítők figyelem! Első feladat, hogy megtaláljuk a megfelelő homokot. Az építést kezdjük kis kupaccal, és bővítsük fokozatosan úgy, hogy minden réteget letapicskolunk. Segédeszközként a lapáton és vödrön kívül használhatunk még poharat, botokat, és a finom homok eltávolításához szalma- vagy szívószálat. Általános tapasztalat az, hogy jobb a díszítést felülről lefelé haladva készíteni, így az alsóbb rétegeket nem teszi tönkre a lehulló homok.
Ha a tökéletes homokvár titkát keresed, ezen az oldalon tudományosan megalapozott leírást találhatsz az építkezéshez. Megnézem…
Forrás: harmonet.hu