Míg egyes népek húsvétkor sütnek-főznek, tojásokat keresnek, körmeneten énekelnek, addig Norvégiában a húsvéti szórakozás netovábbja, ha a norvég ember elmegy síelni és egy lakatlan vidéken, egy eldugott menedékházban pokrócokba burkolózva egy kellőképpen véres krimiolvasása közben kellemesen borzong.
Honnét ered ez a szokás?
1932-ben a Gyldendal könyvkiadó húsvétkor dobta piacra új, húsvétkor játszódó krimijét, amely “A bergeni vonatot ma éjjel kirabolták” címet viselte.
A könyv címe több újságban is megjelent, és úgy tűnt, nem egy regényről, hanem egy valódi eseményről tudósítanak a lapok. Akkoriban tévé sem volt, az üzletek is zárva voltak, olvasni viszont mindenki tudott. A könyvnek olyan nagy sikere lett, hogy azóta egyre több kiadó jelentet meg hátborzongató történeteket húsvét idején. Ezeknek a húsvéti krimiknek még nevet is adtak, Påskekrim-nek hívják.
Ebben az időszakban úgy tűnik, hogy még a csapból is krimi folyik. Ha a csapból nem is, de a tejesdobozokból biztos, mert a gyilkossági történeteket még a tej dobozára is rányomtatják.
A Húsvétoljunk … sorozat többi része: